Hafizullah Habib Youtube Kanalı

Şimdi başlıyoruz, hazır mısınız? Kahveniz hazır mı? Çay da olur fark etmez, yeter ki beni dinlerken yudumlayacak ılık içeceğiniz yanınızda olsun. Keyifli içeceğinizle podcast dinlerken lezzetli bir şekilde keyfini çıkarın. Şimdiden zamanınızı ayırıp beni dinleyemeye geldiğinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Kahve demişken ben de kahvemi aldım, dilimi yakmayım diyerekten biraz soğumasını bekliyorum. Kahve sıcaksa dilimiz yanabilir. Yoksa o süt müydü?

Geçen bölümün sonunda bu bölüme ipucu olarak, size Ömer Hayamın “zaman” ile ilgili şiirini okumuştum ve bu bölümün sonunda da size bir ipucu bırakacağım.

İnternette veya sosyal Medya sitelerinde -Havada kayıp olan uçak, Yıllar sonra iniş yapan uçak vb.- bilgileri dönüp dolaşıyor: En meşhuru havada kayıp olan uçak ve ağızlarda dolaşan hatta bazen 35 yıl denilirken bazı bilgilerde 37 yıl sonra uçak iniş yaptı idea ediyorlar. Bu olayın zamanda yolculuk yaptığını ve bazen ise zamanda yolculuk yapsaydı içindeki insanlar kemiğe dönüşmez şeklinde yorumlar yapmışlar. Sebep olarak da, zamanda yolculuk yapan kişiler için zaman birkaç saniye sürür ve hızlı bir şekilde zamanlar arası atlayış yapacağını belirtmişler.

Zamanda yolculuk epey “imkanı var mı? Yok mu?” eski tartışıla gelen ve sıcaklığını koruyan tartışmalardan biri olarak devam ediyor. Bilim adamları bunun olabileceğine düşüncelerini paylaşırken, benim aklıma da böyle olaylar ile ilgili İslam mitolojik anlatımlarında, Hz. Muhammed’in göğe yükselip, Allah ve öte âlemleri görüp geriye döndüğü Miraç rivayeti geldi. Rivayete göre Peygamber efendimiz  Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hazreti Muhammed, yolculuğuna “Burak” adlı binekle seyahat etti. Yatsı namazını gitmezden önce kılmış ve sabah namazını da geldikten sonra kıldığı rivayet ediliyor ama kaç süre de gerçekleştiği tam anlamıyla rivayetlerin farklı farklı olduğundan dolayı bilinmiyor. 36 yıl arşta, 63 yıl yerde hayat sürdüğünü ve toplam 99 yıl yaşadığını söylüyorlar. İnsanların elindeki çizgilerin de Arapça adet yazılışına göre sağ elimizde 18, sol elimizde 81 yazısı yazıldığını ve toplamda 99 peygamber efendimizin gerçek yaşını ve Esmayı hünsayı gösterdiğini söylüyorlar.

En başta söylediğim gibi zaman da yolculuk bitmek bilmeyen konu olduğu için konular diğer konu ortaya çıkmaya başlıyor. İnsanlar da kendi bildiklerini veya şüphelendiği mevzuları gerçek bir olay olup olmadığını bilmemelerine rağmen paylaşıyorlar. 37 yıl sonra ortaya çıkan uçak mevzusu gibi. Hal bu ki bu bilgiyi yayan gazetenin yanlış haberi yaydığı ortaya çıkmasına rağmen hala tartışmalar devam ediyor. Tartışmalar öyle bir boyuta gelmiş ki, Malezya Havayolları kayıp olan uçak olayını da bu 37 yıl sonra ortaya çıkan uçak yalan haberine benzetiyorlar. Malezya Uçağının kayıp olduğu da milyonlarca para harcanmasına rağmen hala bir gizem olarak biliniyor ne olduğu belli değil. Peki siz bu “kayıp olan Malezya Uçağı” hakkında ne düşünüyorsunuz?

Artık böyle ortalık yalan dolan haberlerle dolu olduğu için hangisine inanıp hangisine inanmayacağımızı bilemiyoruz. Bizim üşengenliğimizden dolayı da bilgilere sorgulamadan araştırmadan inanıyoruz ve gerçek olaymış gibi başkasına da anlatarak kabul ettiriyoruz. Benim ilgimi çeken, bu bölümü hazırlamama sebep olan olay ise, seferine 2017 yılı başlayıp 2016 yılında iniş yapan uçak oldu. Bu konular ile ilgili araştırma yaparken hep önümüze çıkan Kuantum Fiziği, zamanda yolculuk. Bitmek bilmeyen, içinden çıkmak istemediğimiz ve yanıt bulacağımızın yerine hep soru işaretlerinin çoğaldığı konular.

Zamanda yolculuk yapan kişilerin hikayelerini dinlediğimizde, yer altı geçitten geçmesinden sonra, hastane yatağında, zaman makinesiyle ve en meşhuru da uçakta yolculuk sonrası zamanda yolculuğun gerçekleştiğini belirtiyorlar.

Filmlerde ele alındığı gibi uçağın bir geçitten geçmesi, hikayelerden biri: Hava Mareşali , 1935 yılından 1939 yılına seyahat ettiğini iddia ediyor. İskoçya’nın Drem kenti civarında hava sahasını terk ettiğini ve tuhaf bir hava fenomeni ile karşılaştığını söyleyen Victor Goddard, uçağının türbülansa girdiğini ve birden 1939 yılına gittiğini iddia ediyor.

Her neyse eğer sizin de zamanda yolculuk konusu ilginizi çekiyorsa, siz de çıkmak bilmeyen bu konuyu araştırın veya bu konuda detaylı araştırma yaptıysanız anlatmak istiyorsanız aşağıdaki E-Postayla benimle irtibat kurabilirsiniz. Belki sizin de başkalarına paylaşmak istediğiniz ilginç bulduğunuz bilgiler vardır. E-mail:   hafiz@bad-mash.com

Biz kaldığımız yerden devam edelim, bu yaşanan ilginç olayların çoğu hakkında bilgiler paylaşılmış ben de sizinle “seferine 2017 yılı başlayıp 2016 yılında iniş yapan uçak“ ilginç olayı açıklayacağım. Açıklama yapmadan önce sizinle “zamanın” tarihsel dönemlerine yolculuk yapalım istiyorum.

Zaman

Zaman, dün, bugün ve gelecek olmak üzere üçe ayrılan süreye verilen genel isimdir. Vakit kelimesiyle eş anlamlı olan zaman, Arapça kökenli ”zaman” kelimesinden Türk Diline geçmiştir. Soyut bir kavram olan zaman elle tutulamaz ve gözle görülemez. Gezegenlerin hareketleri, güneşin doğup batması ve iklimlerin değişmesi zamanın geçtiğinin en önemli kanıtları arasında yer alır. Albert Einstein, kuantum fiziği ile birlikte zamanla ilgili çok önemli araştırmalar yapmıştır. Görecelik Kuramını geliştiren Alman bilim adamı, zamanın uzayın farklı bölgelerinde daha hızlı ya da yavaş geçtiğini kanıtlamıştır.

Tarihte zaman kavramı ilk kez Antik Mısır İmparatorluğunda ortaya çıkmıştır. İlk saat (kum saati) de Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Kum saatlerinden sonra birçok farklı saat, farklı coğrafyalarda ve bölgelerde kullanılmaya başlanmıştır. Su ve güneş saatleri de 11. yüzyıldan bu yana kullanılmaktadır. Diğer saat çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir: Mekanik saatler, kol saatleri ve ateş saatleri. Günümüzde ise daha çok akıllı ve dijital saatler tercih edilmektedir.

Zaman, fizikte 7 temel büyüklükten biri olarak kabul edilir. Kronometre ile saniye üzerinden ölçülür. Zamanın ölçülmesi, toplumsal hayatın oluşmasında etkili olmuştur. Günün saatlere bölünmesi ve dünyanın farklı bölgelerine göre farklı zaman dilimini kullanması, planlamaların çok daha kolay yapılmasını sağlamıştır.

İşte bu farklı zaman dilimleri, dünyada ilginç olayların yaşanmasına da sebep olmuştur. Sizinle paylaşmak istediğim “seferine 2017 yılı başlayıp 2016 yılında iniş yapan uçak “olayı da bu zaman dilimlerinin farklılığında dolayı yaşanmış ilginç olaylardan bir tanesidir. Zaman da yolculuk ile alakası olmayan bir seferdir. Uçak 01 Ocak 2017 saat 00:15te uçuşa başlamış ve ABD’de Çine zaman diliminden geri de olduğu için 31 Aralık 2016 saat 19:20’de iniş yapmış. Yani eğer zamanında bir kişi topraklarına güneş ışığı batmayan Büyük Britanya topraklarında seyahate çıkarak ve durmadan bu topraklar üzerinde gezseydi yarını görmezdi.

Gelecek Podcast’in konusuna dair ipucu: 

Paygamber Efendimizin Sözleri
Hafizullah Habib
Ömer Hayyam Şiiri
Metolojik Burak Resmi
Elimizdeki Arapça Yazı
Yalan Habari Yayınlayan Gazete
Sir Victor Goddard
İlkel Saat Örneği
Dünya Saat Dilimi