Spotify’dan Dinleyin
Youtube’den Dinleyin

Bu bölümü Podcast dinleyicilerinin “ben de bunu yapabilirim” diyen kişiler için hazırladım.

Podcast yayınları aslına bakıldığında bir yandan çok bir zor iş, sebebi de insanlar seni görmüyor ve bunun için bölümün başından ta sonuna kadar onları sıkmadan bir yayın yapman gerekiyor. Bu işi yaparken buna dikkat edilmesi gerek sonuçta insanları seni görmezlerse bile dinledikleri için onların hoşuna giden ve bıktırmayan cümleleri kurmak lazım. Podcast yayını için hep olumsuz şeyleri söylemeyeceğim. Podcast’ın iyi yönleri de var, mesela benim gibi çirkin birisi de bir şeyleri anlatınca kulak asarak dinleniyorsun. Hahaha .

Dinleyiciler için de güzel aslında yolda giderken araçta dikkatli bir şekilde bir Show dinleyebiliyorlar hem de radyonun reklamlarından bıkan kişiler için reklamsız bir Show. Podcasta başlamak isteyen kişilere birkaç ipucu vermek istiyorum ve bunun için beni sonuna kadar dinleyin. Eğer benim yayınlarım hoşunuza giderse diğer bölümlerden haberdar olmak için takipte kalmayı ve destek amaçlı yayını beğenmeyi unutmayın.

Birinci İpucu, yayın için konu bulmak

Herkesin zorlandığı ama içerik üreticiler ve yazarlar için en kolay olaylardan bir tanesidir. Daha önce youtube kanalı veya diğer sosyal medya maceralarında içerik ürettiyseniz sizin için en kolay iş bu olacaktır. Daha önce içerik üretmeyen kişilere tavsiyem ise, öncelikle kendileri ne konu üzerine Podcast yayını dinlemek ister ve neler ilgisini çekiyor o konular üzerine yayın yapmaya karar verirse kendi dinleyicilerini bulabilir. Spor ile ilgileniyorsanız ve güzel yorumcuysanız, sizin yayınınız sporla olursa sizin için içerik anlamda daha rahat olabileceğiniz bir bölümler hazırlayabilirsiniz. Filmler ile ilgileniyorsanız filmlerin nasıl olduğu ve nasıl bir film hakkında düşüncelerinizin olduğu belki sizin takipçilerinizi heyecanlandırıcı olabilir. Kitap, şiir, gündem, siyaset vs. önemli olan ise sizin neyle ilgilendiğiniz ve bu konular hakkında yorulmadan sohbet edebileceğiniz önemli. Bir yayın yapamaya karar verdiğinizde şu soruyu asla atlamayın “yaptığın işten keyif alıyor musun?” bu soru sizin için çok önemlidir. Eğer keyif almadığınız işi yapmaya karar verirseniz diğer yaptığınız işler gibi başarısız ve yarım kalacaktır.

Önemli noktalardan diğeri ise, başkalarının fikirlerini çalmayıp, 100’lerce podcast yayıncıları var, sevdikleriniz yayınları dinleyip ilham kaynağı olarak kullanmak ve kendi ilgi alanınıza göre bir yayın metnini yazmanız gerekiyor. Unutmayın siz şuan rekabette değilsiniz ve içinizden ne geliyorsa o konu üzerine bir konuşma metni veya Podcast metni yazın ve ses kaydını alıp kendiniz dinleyin hatalarını düzeltin. Siz kendi yayınınızı kontrol ederseniz başkaları sizin açığınızı bulduğunda onlara verebilecek cevabınız olacaktır. Sonuçta sizin sevmediğiniz şeyi başkalarına sevdirmek güzel bir şey değildir.

İkinci İpucu, ses kaydı yapmak

Ses kaydı almak için başlangıçtaki kişilere büyük mikrofonlar lazım değil, sadece Cep telefonunuzla ses kaydını alabilir ve bildiğiniz herhangi bir ses kurgu uygulamasında düzeltmeler yapabilirsiniz. Ses kaydında sadece kelimelerin tane tane, cümlelerin anlaşılır olması ve dış seslerden uzak durulmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ses kaydını alırken daha önce kendinizin yazdığınız sayfadan birkaç kez çalışmış olmanız sizin için avantaj olur ve ses kaydında (haa, hımm, eee vs) virüs diye adlandırdığımız kelimeden kurtulmuş olursunuz ve akıcı bir şekilde ses kaydı alabilirsiniz. Cümleleri basite indirmek sizin dinleyicilerinizin takipçilerinizin çoğalmasına da sebep olabilir. Kullandığınız cümleleri basite indirgemezseniz sizin kanalınızdan çıkıp diğer kanalı dinlemek, dinleyicilere bir parmak NEXT’te basması kolaylaşır. Peki basite neden indirmeliyiz bununda sebebi en çok Podcast dinleyiciler sizin sözlerinize odaklanıyorlar ve anlamadığı kelimeler kullanırsanız onların odağını kaçırabilirsiniz.

Üçüncü ipucu, Bu işte komedi çok sevilenlerdendir

Her insanın başına gelen bir komik olaylar olabilir. Bu komik olayları günlük olarak kantinde okuldaki arkadaşlarımıza, ailelerimize veya diğer yerlerde anlattığımız gibi komik bulduğumuz konuları ele alabilirleriz. Komedi, hep insanları güldürmek anlamında olarak düşünüyoruz oysa bazen bizi düşündüren komedilere de denk geliyoruz. Siz kendi hikayenizi anlatırken, Cem Yılmaz, Ata Demirer vb. taklit etmeyin. En başta da söylediğim gibi taklit işi sizi batırır ondan dolayı taklit işinden uzaklaşmaya çalışın.

Dördüncü İpucu, söylediğiniz cümleleri yazılı bir şekilde paylaşın

Ağızınızdan dökülen cümleler birebir yazı halinde paylaşılırsa, hem duyma engelli takipçilerin sizin ne hakkında konuştuğunuza dair bilgi edinmiş olurlar ve belki takipçilerin çoğu bu kişiler olabilir. Sonuçta siz başkalarına benzemeden ayrı stilde Podcast yayınlayacaksanız belki bunu youtube üzerinden de deneyebilirsiniz. Bu yüzden alt yazı veya metin halinde paylaşacağınız yazılar sizin takipçilerinizin çoğalmasında bir adım ileriye götürür.

Beşinci İpucu, Video halinde Podcast hazırlamak

Podcast’ler genellikle sesli paylaşılır ama çoğu Podcastçiler artık youtube üzerinden de yayın yaptığı için video halinde de yayını yapmaktadırlar. Eğer sizin de video ekipmanınız varsa ve videoları çekmek hoşunuza gidiyorsa ek avantaj olabilir. Yukarıdaki ipucunda söylediğim gibi belki bu videolarınıza alt yazı yazarsınız, bu alt yazıyla kendinize ve yabancı dinleyicilerinize ek avantaj sağlayabilirsiniz. Videodaki alt yazınızı renk olarak yapmayın sonuçta siz kendinizi dinletmek istiyorsunuz ve renkli yazılar dinleyicilerin/seyircilerin kafa karışımına sebep olabilir. Videolu anlatımın dezavantajı da var ve bunu da unutmayalım. Sonuçta siz bir konuyu anlatmak istiyorsunuz ve Podcastler hep anlatım üzerinde olduğu için siz video hazırlarken odağınız başka bir yere gidebilir. Sonuçta kamera karşısında konuşmak (eğitimini almadıysanız) en zor işlerden biri diyebilirim.

Son ipucu ve en önemli ipucu, nereden ve nasıl paylaşırsınız

Podcast yayıncılarının çoğu yayınlarını Anchor Fm üzerinden paylaşıyorlar bunun da birkaç nedeni var. Anchor’da yayınladığınız yayını hem Anchor’ın kendi sitesi üzerinden hem de aklınıza gelebilecek Podcast dinleyebileceğiniz sitelerden otomat olarak yayınlıyor. Örnek olarak Soundcloud spotify vb. sitelere yayınlanıyor.

Yapacağınız bütün işlem kendinize bir profil açmanız ve bu profili açarken yükleyeceğiniz resim dikkatli olun çünkü bu resim sizi tanıtan resim olduğu için özenle bir fotoğraf veya bir yazı şeklinde resim oluşturun. Profilinizde yazacağınız cümleler bile sizin içeriğinizi özetleyen yazılardan oluşması lazım. Sonuçta sizin de yaptığınız gibi bir Podcast yayıncısını incelerken onun profili nasıl güzelse ona göre önem veriyorsunuz.

Podcastiniz yayına çıkınca/paylaştığınızda bunun linkini arkadaş çevrenize, dostlarınıza, ailenize paylaşmayı unutmayın. Onlardan gelen güzel yorumlar olursa dikkate alınması gerekiyor ve sizin hoşunuza gitmeyen yorumlar gelse dahi, iyi yorumlar ve kötü yorumlar halinde bir yere not alın belki kötü yorum dediğiniz sizin eksiklerinizi dolduracak yorumlar olabilir. Sakın tanıdığınız hep olumsuz düşünceleri paylaşan kişilerin yorumlarını asla ve asla dikkate almayın. Sebebi de kötü yorum yapan kişilerin tek yapabildiği başkalarını ezerek kendi egolarını tatmin eden sürekli okul kantininde dolaşan veya dışarda kıraathanede vakit geçiren tiplerdir. Onlarla muhatap olmayın olsanız dahi yorumlarını dikkate almayın.

Bugünlük bu kadar, eğer sizin ilginizi çeken değişik, güzel ve ders çıkarabileceğimiz ilginç hikayeleriniz varsa benimle paylaşmak istiyorsanız aşağıdaki E-Postayı kullanabilirsiniz. Vedalaşmadan önce gelecek yayınla ilgili sizinle ipucu olarak Ömer Hayyam’ın bir şiirini paylaşacağım ve bu şiirle sizin hepinizi Allaha ısmarlıyorum görüşmek deliğiyle hoşça kalın sevgili Podcast severler.

hafiz_habib@mail.com

Ey zaman bilmez misiniz ettiğin kötülükleri?

Sana düşer azapların, tövbelerin beteri,

Alçakları besler, yoksulları ezer durursun

Ya bunak bir ihtiyarsın, ya da eşeğin biri

Ömer Hayyam